Osiedlowy świat miniatur

OSIEDLOWY ŚWIAT MINIATUR na os. Pawlikowskiego w Żorach

Od kilkunastu miesięcy jedno z osiedli Spółdzielni Mieszkaniowej w Żorach dość systematycznie odwiedzają reporterzy z krajowych i lokalnych telewizji i czasopism. Ich zainteresowanie przyciągnęła lokalna inicjatywa grupy seniorów, którzy przed budynkiem os. Pawlikowskiego 7 stworzyli park topiarów. Topiary to figurki wykonane z szablonu z siatki drucianej, wypełnione roślinnością, najczęściej bukszpanem lub trzmieliną.

Miejsce ulokowania topiarów zyskało nazwę OSIEDLOWY ŚWIAT MIANIATUR i chociaż nie jest ona powszechna, to dzieło naszych emerytowanych mieszkańców jest naprawdę imponujące, tym bardziej że wymaga naprawdę zaangażowanej pracy.

Inicjatorem pomysłu jest Pan Czesław Tomala, który przez wiele lat zajmował się tworzeniem i pielęgnacją topiarów na działce swojego syna i w pewnym momencie przyszedł czas na zmianę lokalizacji jego dzieł. Ponieważ w pielęgnacji topiarów pomagają mu jego sąsiedzi i przyjaciele Pan Jan Kopacz, Pan Marian Harasiuk, Pan Jan Staniszewski i Pan Jerzy Błuszko, Panowie wspólnie zwrócili się do Spółdzielni Mieszkaniowej w Żorach o możliwość przeniesienia topiarów w okolice budynku, w którym mieszkają. Po wyrażonej zgodzie, przed budynkiem zaczęły pojawiać się ciekawe zielone figurki zwierząt. Najpierw kilka, potem kilkanaście. Dziś jest to 49 figurek: dzbanki, jelenie, żyrafy, paw, kolumny, smoki, orzeł i cały zestaw figur szachowych. Mieszkańcy zadbali o podłoże pod topiarami, zagospodarowali ogródki, w tym ładny ogródek w kształcie konturów Polski, nad którym góruje topiarowy orzeł, troszczą się też o okoliczny trawnik. Spółdzielnia stara się we współpracy z inicjatorami pomysłu, wspierać swoich mieszkańców, dostarczając niezbędne materiały na podłoże, ławki, czy organizując magazyn wody deszczowej do pielęgnacji topiarów i ogródków. Doceniamy społeczny i wizerunkowy charakter działalności naszych mieszkańców i cieszymy się, że cała inicjatywa ma miejsce na zasobach Spółdzielni Mieszkaniowej w Żorach.

Inicjatywa wzbudza słusznie zainteresowanie i zaciekawienie, co cieszy naszych emerytowanych mieszkańców. Przyjeżdżają ludzie z Żor i różnych okolic, aby porobić sobie zdjęcia i selfie, przychodzą rodziny z dziećmi. Nie brakuje też zainteresowania w mediach. Zdjęcia w załączeniu.

Zapraszamy mieszkańców naszych zasobów na krótki spacer, bo warto zobaczyć dotychczasową pracę naszych społecznych ogrodników, która zapewne będzie kontynuowana. Być może znajdzie nawet ktoś, kto dołączy z pomocą do naszych emerytów, co na pewno byłoby przez nich mile widziane i byłoby dla nich wielką zachętą.

Jedną z ostatnich inicjatyw tej samej grupy Panów jest budowa, w sąsiedztwie ich budynku, boiska do gry w bule (z franc. petanka). W Polsce może jeszcze niezbyt rozpowszechniona gra, popularna we Francji i w krajach basenu śródziemnomorskiego, jest doskonałym sposobem na spędzenie wspólnego czasu na świeżym powietrzu. Spółdzielnia udostępniła teren pod boisko i część materiału, natomiast Panowie wykonali cała pracę. Gra ta od kilku lat zyskuje swoją popularność w Żorach i ma w naszym mieście nawet Amatorską Ligę, kilka boisk i wielu pasjonatów. Na nowym boisku przy os. Pawlikowskiego 7 planuje się w każdy czwartek o godzinie 17:30, o ile dopisze zdrowie i pogoda, organizować społeczne szkolenia gry w bule, aby z bulodromu mogły korzystać wszystkie zainteresowane osoby.